| Section Width | 235 mm, 245 mm, 265 mm |
| Rim diameter | 16 in, 17 in, 18 in |
| Aspect ratio | 60, 65, 70 |
| Tyre Size | 235/60R18, 235/65R17, 245/70R16, 265/65R17 |
| Tubeless | Yes |
| Construction | Radial |















| Section Width | 235 mm, 245 mm, 265 mm |
| Rim diameter | 16 in, 17 in, 18 in |
| Aspect ratio | 60, 65, 70 |
| Tyre Size | 235/60R18, 235/65R17, 245/70R16, 265/65R17 |
| Tubeless | Yes |
| Construction | Radial |
| Vehicle Model | Force One SUV, Ford Endeavour, Isuzu MU 7, Force Gurkha, Isuzu D-Max, Isuzu D-Max V-Cross, Hyundai Santa Fe, Audi Q5, Land Rover Discovery Sport, Volvo XC60, Porsche Macan, Mahindra XUV500, Mahindra Scorpio, Mercedes-Benz M-Class, Tata Aria, Audi Q5, Chevrolet Captiva, Volvo XC 90, Land Rover Freelander 2, Volvo XC60, Volkswagen Touareg, Toyota Fortuner, Mitsubishi Pajero, Mitsubishi Montero |
| Speed rating | H (210 kmph), W (270 kmph) |
| Load Rating | 107, 108, 112 |



Have a requirement?
Chat with us