| Operating weight | 11925 kg, 12200 kg, 12300 kg |
| Brand | HAMM |
| Model | 3412, 3412 HT P, 3412 VIO |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2140 mm |
| Engine Power | 100 kW |















| Operating weight | 11925 kg, 12200 kg, 12300 kg |
| Brand | HAMM |
| Model | 3412, 3412 HT P, 3412 VIO |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2140 mm |
| Engine Power | 100 kW |
| Amplitude Setting | 1.89 mm, 1.90/0.90 mm, 1.91/0.90 mm |
| Centrifugal Force | 256/215 kN, 279 kN |
| Max Travel Speed | 11 km/h, 14 km/h |
| Max Working Speed | 7 km/h |
| Vibration Frequency | 30/40 Hz, 33 Hz |
| No. of Cylinders | 4 |
| Engine make | DEUTZ |
| Steering System | Articulated steering |
| Tyre Size | 23.1 x 26 AW - 12 PR, 23.1 x 26 TR - 12 PR |
| Static Linear Load | 30 kg/cm, 31.3 kg/cm |
| Front Axle Load | 6425 kg, 6705 kg, 6805 kg |
| Turning Radius | 3690 mm |
| Drum Oscillation angle | ±10° |
| Rear Axle Load | 5495 kg, 5500 kg |
| Wheel Base | 3015 mm |
| Drum Diameter | 1504 mm, 1684 mm |
| Drum Shell Thickness | 20 mm, 30 mm |
| Ground Clearance | 375 mm |
| Overall machine height | 2990 mm, 3010 mm |
| Overall machine length | 5705 mm |
| Overall machine width | 2250 mm |
| Engine Model | TCD 2012 L04 2V |
| Fuel Tank Capacity | 290 L |




Have a requirement?
Chat with us