| Operating weight | 24785 kg, 25420 kg |
| Brand | HAMM |
| Model | 3625 HT, 3625 HT VC |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2220 mm |
| Engine Power | 155 kW |














| Operating weight | 24785 kg, 25420 kg |
| Brand | HAMM |
| Model | 3625 HT, 3625 HT VC |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2220 mm |
| Engine Power | 155 kW |
| Amplitude Setting | 2.04/1.21 mm, 2.09 mm |
| Centrifugal Force | 331/243 kN, 351 kN |
| Max Travel Speed | 10 km/h, 8 km/h |
| Vibration Frequency | 25/28 Hz, 27 Hz |
| Tyre Size | EM 23.5-R25 XTLA |
| No of Cylinders | 6 |
| Engine make | DEUTZ |
| Steering System | Articulated steering |
| Drum Oscillation angle | ±10° |
| Engine Model | TCD 2012 L06 2V |
| Fuel Tank Capacity | 290 L |
| Front Axle Load | 16115 kg, 17075 kg |
| Static Linear Load | 72.6 kg/cm |
| Overall machine height | 3065 mm |
| Rear Axle Load | 8345 kg, 8670 kg |
| Turning Radius | 4590 mm, 4940 mm |
| Wheel Base | 3186 mm, 3230 mm |
| Drum Diameter | 1600 mm, 1710 mm |
| Ground Clearance | 420 mm, 425 mm |
| Drum Shell Thickness | 35 mm, 45 mm |
| Overall machine length | 6355 mm, 6591 mm |
| Overall machine width | 2490 mm, 2540 mm |



Have a requirement?
Chat with us