| Operating weight | 11715 kg, 12360 kg |
| Brand | HAMM |
| Model | H 12i, H 12i P |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2140 mm |
| Engine Power | 85 kW |













| Operating weight | 11715 kg, 12360 kg |
| Brand | HAMM |
| Model | H 12i, H 12i P |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2140 mm |
| Engine Power | 85 kW |
| Amplitude Setting | 1.90/0.80 mm, 2.04/0.84 mm |
| Centrifugal Force | 246/136 kN |
| Max Travel Speed | 12 km/h |
| Vibration Frequency | 30/36 Hz |
| No of Cylinders | 4 |
| Engine make | DEUTZ |
| Steering System | Articulated steering |
| Static Linear Load | 30 kg/cm |
| Tyre Size | 23.1 x 26 AW - 12 PR, 23.1 x 26 TR - 12 PR |
| Turning Radius | 3870 mm |
| Drum Oscillation angle | ±10° |
| Front Axle Load | 6325 kg, 6935 kg |
| Wheel Base | 3150 mm |
| Rear Axle Load | 5390 kg, 5425 kg |
| Ground Clearance | 390 mm |
| Drum Diameter | 1504 mm, 1684 mm |
| Overall machine length | 5850 mm |
| Drum Shell Thickness | 15 mm, 20 mm |
| Overall machine width | 2284 mm |
| Engine Model | TCD 3.6 L4 |
| Fuel Tank Capacity | 280 L |
| Overall machine height | 2960 mm |




Have a requirement?
Chat with us