| Engine Power | 155-185 hp |
| Operating Weight | 17700 kg |
| Brand | Hidromek |
| Model | MG 460 |
| Blade Width | 3710 mm |
| Min Turning Radius | 6.9 m |













| Engine Power | 155-185 hp |
| Operating Weight | 17700 kg |
| Brand | Hidromek |
| Model | MG 460 |
| Blade Width | 3710 mm |
| Min Turning Radius | 6.9 m |
| Top Speed- Forward | 41.4 km / hr |
| Top Speed- Reverse | 37.2 km / hr |
| Blade Height | 610 mm |
| Fuel Tank Capacity | 275 L |
| Overall Height | 3480 mm |
| Steering Range/ Angle | 47° |
| Blade Thickness | 19 mm |
| Max Lift Above Ground | 525 mm |
| Max Drop Below Ground | 660 mm |
| Maximum Blade Angle | 90° |
| Overall Length | 8580 mm |
| Tyre Size | 14 x 24 - 12 PR (G-2) |
| Engine Model | Mitsubishi 6D24-T |
| Engine Displacement | 11.946 cc |
| Alternator Output | 24 V / 50 A |
| Batteries | 2 X 12 V / 150 Ah |



Have a requirement?
Chat with us