| Brand | Hirose |
| Part Number | BM23PF0.8-20DP-0.35V(895) |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold |
| Brand | Hirose |
| Part Number | BM23PF0.8-20DP-0.35V(895) |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | SMT |
| Current Rating | 0.3 A, 5 A |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Voltage Rating | 30 V ac/dc |
| Series | BM23PF |
| Termination Type | Vertical Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 20 |
| Series Number | 23 |
| Number Of Rows | 2 |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.35 mm |
| Contact Position | Top |
| Locking Mechanism | Yes |

Have a requirement?
Chat with us