| Brand | Hirose |
| Part Number | DF52-10P-0.8C |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Tin |
| Brand | Hirose |
| Part Number | DF52-10P-0.8C |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Tin |
| Termination Method | Crimp |
| Current Rating | 0.8 A, 1.2 A, 1.5 A |
| Housing Material | Polyamide |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Voltage Rating | 100 V ac/dc |
| Series | DF52 |
| Termination Type | Vertical Contact |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Number Of Contacts | 10 |
| Series Number | 52 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.8 mm |
| Contact Position | Top |

Have a requirement?
Chat with us