| Brand | Hirose |
| Part Number | FH23-17S-0.3SHAW(05) |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold |
| Brand | Hirose |
| Part Number | FH23-17S-0.3SHAW(05) |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 300 mA |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Voltage Rating | 30 V ac |
| Series | FH23 |
| Termination Type | LIF Bottom Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 17 |
| Number Of Rows | 2 |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.3 mm |
| Locking Mechanism | Yes |

Have a requirement?
Chat with us