| Brand | Hirose |
| Part Number | FH34SRJ-6S-0.5SH(99) |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold, Nickel |
| Brand | Hirose |
| Part Number | FH34SRJ-6S-0.5SH(99) |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold, Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 500 mA |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer, Polyamide |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Voltage Rating | 50 V ac |
| Series | FH34SRJ |
| Termination Type | ZIF Top and Bottom contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 6 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.5 mm |
| Locking Mechanism | Yes |

Have a requirement?
Chat with us