| Brand | Hirose |
| Part Number | FH52-60S-0.5SH |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Contact Plating | Gold |
| Brand | Hirose |
| Part Number | FH52-60S-0.5SH |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 500 mA |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Voltage Rating | 50 V ac |
| Series | FH |
| Termination Type | Bottom Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 60 |
| Series Number | 52 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 0.5 mm |
| Locking Mechanism | Yes |

Have a requirement?
Chat with us