




| Model Number | RMH/EMH/CMH- 424HBEA |
| Brand | Hitachi |
| Coil Material | Copper |
| Energy Efficiency Ratio | 4.21 W/W |
| Type | Split |
| Star Rating | 4 Star BEE Rating |













| Model Number | RMH/EMH/CMH- 424HBEA |
| Brand | Hitachi |
| Coil Material | Copper |
| Energy Efficiency Ratio | 4.21 W/W |
| Type | Split |
| Star Rating | 4 Star BEE Rating |
| Capacity | 2 Ton |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Color | White |
| Series | ACE |
| Cooling Capacity | 7000 W |
| Compressor | Twin Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Refrigerant | R410A |
| Indoor W x H x D | 1050 mm x 290 mm x 220 mm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 792 mm x 600 mm x 299 mm |
| Outdoor Unit Weight | 45 kg |
| Outdoor Gross Weight | 47 kg |
| Air Circulation | 600 |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2315 W |
| Warranty | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only. |
| Not Covered in Warranty | Parts: Air Filter/Front Grill is Not Covered in the Warranty After Installation. The Warranty Does Not Cover Installation/Demonstration. Accessories External to the System. Damage parts. The Product is Not Used According to the Instructions Given in the Instruction Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification / Alteration of Any Nature is Made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set. Site (Premises Where the Product is Kept) Conditions That Do Not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God, While in Transit to Service Centers or Purchaser's Residence. |
| Warranty Service Type | On-site |





Have a requirement?
Chat with us