| Brand | Honeywell |
| Part Number | HIH-6120-021-001 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Accuracy | ±4% RH |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Honeywell |
| Part Number | HIH-6120-021-001 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Accuracy | ±4% RH |
| Interface Type | Serial-I2C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Digital |
| Resolution | 14 bit |
| Dimensions | 4.9 x 1.905 x 3.9 mm |
| Series | HumidIcon HIH6100 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Package Type | SIP |
| Pin Count | 4 |
| Sensor Function | Temperature & Humidity |


Have a requirement?
Chat with us