| Brand | Infineon |
| Part Number | BAS1602VH6327XTSA1 |
| Maximum Forward Current | 200 mA |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-363 (SC-88) |
| Brand | Infineon |
| Part Number | BAS1602VH6327XTSA1 |
| Maximum Forward Current | 200 mA |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-363 (SC-88) |
| Number of Elements per Chip | 3 |
| Pin Count | 6 |
| Diode Configuration | Isolated |
| Dimensions | 2 x 1.25 x 0.8 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.25 V |
| Maximum Reverse Voltage | 80 V |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Maximum Diode Capacitance | 2 pF |

Have a requirement?
Chat with us