| Brand | Infineon |
| Part Number | BCR505E6327HTSA1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Brand | Infineon |
| Part Number | BCR505E6327HTSA1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 1 x 2.9 x 1.3 mm |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.3 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 50 V |
| Maximum DC Collector Current | 500 mA |
| Minimum DC Current Gain | 70 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us