| Brand | Infineon |
| Part Number | BCV62AE6327HTSA1 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 250 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Brand | Infineon |
| Part Number | BCV62AE6327HTSA1 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 250 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Dimensions | 1 x 2.9 x 1.3 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 0.85 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 30 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.65 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 30 V |
| Maximum DC Collector Current | 100 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 100 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Package Type | SOT-143 |
| Transistor Configuration | Current Mirror |

Have a requirement?
Chat with us