| Brand | Infineon |
| Part Number | BCW60BE6327HTSA1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 250 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 330 mW |
| Brand | Infineon |
| Part Number | BCW60BE6327HTSA1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 250 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 330 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 2.9 x 1.3 x 0.9 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.05 mV |
| Maximum Collector Base Voltage | 32 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.55 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 32 V |
| Maximum DC Collector Current | 100 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 20 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us