| Brand | Infineon |
| Part Number | BFP405H6740XTSA1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 25 GHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 75 mW |
| Brand | Infineon |
| Part Number | BFP405H6740XTSA1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 25 GHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 75 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Dimensions | 2 x 1.25 x 0.8 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | 15 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 15 V |
| Maximum DC Collector Current | 25 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 1.5 V |
| Minimum DC Current Gain | 60 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-343 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us