| Brand | Infineon |
| Part Number | BFP840FESDH6327XTSA1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 85 GHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 75 mW |
| Brand | Infineon |
| Part Number | BFP840FESDH6327XTSA1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 85 GHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 75 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Automotive Standard | AEC-Q101 |
| Dimensions | 1.4 x 0.8 x 0.55 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | 2.6 V, 2.9 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 2 V, 2.25 V |
| Maximum DC Collector Current | 35 mA |
| Minimum DC Current Gain | 150 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | TSFP |
| Transistor Configuration | Single |
| Transistor Material | SiGe |

Have a requirement?
Chat with us