| Brand | Infineon |
| Part Number | BTN7970BAUMA1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | BLDC |
| Brand | Infineon |
| Part Number | BTN7970BAUMA1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | BLDC |
| Pin Count | 7 |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Dimensions | 10 x 9.25 x 4.4 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 18 V |
| Maximum IGBT Collector Current | 50 A |
| Minimum Operating Supply Voltage | 8 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | TO-263 |
| Typical Switching Frequency | 25 kHz |

Have a requirement?
Chat with us