

| Brand | Infineon |
| Part Number | IGW50N60H3FKSA1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | Infineon |
| Part Number | IGW50N60H3FKSA1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 16.13 x 5.21 x 21.1 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 600 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 100 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 333 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | TO-247 |


Have a requirement?
Chat with us