| Brand | Infineon |
| Part Number | IKW15T120FKSA1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Dimensions | 16.03 x 21.1 x 5.16 mm |
| Brand | Infineon |
| Part Number | IKW15T120FKSA1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Dimensions | 16.03 x 21.1 x 5.16 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 30 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 110 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | TO-247 |

Have a requirement?
Chat with us