

| Brand | Infineon |
| Part Number | IKW50N65ES5XKSA1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | Infineon |
| Part Number | IKW50N65ES5XKSA1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 16.13 x 5.21 x 21.1 mm |
| Gate Capacitance | 3100 pF |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 650 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 80 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 274 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Transistors | 1 |
| Package Type | TO-247 |
| Switching Speed | 30 kHz |
| Energy Rating | 1.78 mJ |


Have a requirement?
Chat with us