| Brand | Infineon |
| Part Number | IKY50N120CH3XKSA1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 4 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | P |
| Brand | Infineon |
| Part Number | IKY50N120CH3XKSA1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 4 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | P |
| Dimensions | 15.9 x 5.1 x 22.5 mm |
| Gate Capacitance | 3269 pF |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 100 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±30 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 652 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Transistors | 1 |
| Package Type | TO-247 |
| Switching Speed | 60 kHz |
| Energy Rating | 4.2 |

Have a requirement?
Chat with us