

| Brand | Infineon |
| Part Number | IRG4RC10UDPBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | Infineon |
| Part Number | IRG4RC10UDPBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.39 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 600 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 8.5 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | DPAK (TO-252) |


Have a requirement?
Chat with us