

| Brand | Infineon |
| Part Number | IRG7PH35UD-EP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | Infineon |
| Part Number | IRG7PH35UD-EP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 15.87 x 5.31 x 20.7 mm |
| Gate Capacitance | 1940 pF |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 50 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±30 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 180 W |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-247AD |
| Switching Speed | 1 MHz |
| Energy Rating | 2150 µJ |


Have a requirement?
Chat with us