

| Brand | Infineon |
| Part Number | IRGB4060DPBF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | Infineon |
| Part Number | IRGB4060DPBF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 10.66 x 4.82 x 9.02 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 600 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 16 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-220AB |


Have a requirement?
Chat with us