| Brand | Infineon |
| Part Number | IRGP4263DPBF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | Infineon |
| Part Number | IRGP4263DPBF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 15.87 x 5.31 x 20.7 mm |
| Gate Capacitance | 2935 pF |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 650 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 90 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 325 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | TO-247AC |
| Switching Speed | 1 MHz |
| Energy Rating | 4.5 mJ |

Have a requirement?
Chat with us