| Brand | Infineon |
| Part Number | IRGSL4B60KD1PBF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | Infineon |
| Part Number | IRGSL4B60KD1PBF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 10.67 x 4.83 x 11.3 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 600 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 11 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 63 W |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | I2PAK (TO-262) |
| Switching Speed | 8 → 30 kHz |

Have a requirement?
Chat with us