| Brand | Intersil |
| Part Number | ICL7660SCPAZ |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Input Voltage | 12 V |
| Dimensions | 10.16 x 7.11 x 4.95 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Brand | Intersil |
| Part Number | ICL7660SCPAZ |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Input Voltage | 12 V |
| Dimensions | 10.16 x 7.11 x 4.95 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Output Current | 45 mA |
| Minimum Input Voltage | 1.5 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 8 |


Have a requirement?
Chat with us