| Brand | IXYS |
| Part Number | IXA17IF1200HJ |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | IXYS |
| Part Number | IXA17IF1200HJ |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 16.13 x 5.21 x 21.34 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 28 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Power Dissipation | 100 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | ISOPLUS247 |

Have a requirement?
Chat with us