| Brand | IXYS |
| Part Number | IXGH72N60B3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | IXYS |
| Part Number | IXGH72N60B3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 16.26 x 5.3 x 21.46 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 600 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 75 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 540 W |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-247 |
| Switching Speed | 40 kHz |

Have a requirement?
Chat with us