

| Brand | IXYS |
| Part Number | IXYH20N120C3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | IXYS |
| Part Number | IXYH20N120C3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 16.26 x 5.3 x 21.46 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 40 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 278 W |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-247 |
| Switching Speed | 50 kHz |


Have a requirement?
Chat with us