

| Brand | IXYS |
| Part Number | IXYK100N120C3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | IXYS |
| Part Number | IXYK100N120C3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 20.29 x 5.31 x 26.59 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 188 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.15 kW |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-264 |
| Switching Speed | 50 kHz |


Have a requirement?
Chat with us