| Brand | IXYS |
| Part Number | IXYN100N120B3H1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | IXYS |
| Part Number | IXYN100N120B3H1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 38.23 x 25.07 x 9.6 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 165 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 690 W |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOT-227B |
| Switching Speed | 5 → 30 kHz |

Have a requirement?
Chat with us