| Brand | IXYS |
| Part Number | MCC56-16IO1B |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package Type | TO-240AA |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1600 V |
| Brand | IXYS |
| Part Number | MCC56-16IO1B |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package Type | TO-240AA |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1600 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 1600 V |
| Surge Current Rating | 1.6 kA |
| Pin Count | 7 |
| Dimensions | 92 x 20.8 x 30 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 100 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 1.5 V |
| Maximum Holding Current | 200 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.57 V |
| Rated Average On-State Current | 64 A |
| Repetitive Peak Off-State Current | 5 mA |
| Thyristor Type | SCR Module |

Have a requirement?
Chat with us