| Brand | IXYS |
| Part Number | MMO62-12io6 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-227B |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Brand | IXYS |
| Part Number | MMO62-12io6 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-227B |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 1200 V |
| Surge Current Rating | 430 A |
| Pin Count | 4 |
| Dimensions | 38.23 x 25.25 x 12.22 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 150 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 1.6 V |
| Maximum Holding Current | 100 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Rated Average On-State Current | 30 A |
| Thyristor Type | SCR |

Have a requirement?
Chat with us