| Brand | IXYS |
| Part Number | N0910LC260-U9900 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Stud |
| Package Type | N0910 |
| Rated Average On-State Current | 910 A |
| Brand | IXYS |
| Part Number | N0910LC260-U9900 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Stud |
| Package Type | N0910 |
| Rated Average On-State Current | 910 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 2600 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 2600 V |
| Dimensions | 58.5 (Dia.) x 27 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 300 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 3 V |
| Maximum Holding Current | 1000 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 2.07 V |
| Thyristor Type | PCT |
| Pin Count | 2 |
| Repetitive Peak Off-State Current | 60 mA |
| Surge Current Rating | 9200 A |
| Diameter | 58.5 mm |

Have a requirement?
Chat with us