| Brand | JAE |
| Part Number | FA5S045HP1 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Brand | JAE |
| Part Number | FA5S045HP1 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 800 mA |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Voltage Rating | 250 V ac |
| Series | FA5 |
| Termination Type | ZIF Bottom Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 45 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 0.5 mm |
| Locking Mechanism | Yes |

Have a requirement?
Chat with us