| Lock On-Off Switch | Yes |
| Switch Type | Manual |
| Power Consumption | 850 W |
| Product Dimensions (LxBxH) | 30 x 7 x 7 cm |
| Weight | 2.40000000 |
| Material Type | Plastic |
| Lock On-Off Switch | Yes |
| Switch Type | Manual |
| Power Consumption | 850 W |
| Product Dimensions (LxBxH) | 30 x 7 x 7 cm |
| Weight | 2.40000000 |
| Material Type | Plastic |
| Frequency | 50 Hz |
| Number of Items in Pack | 1 |
| Contents In The Box | Main Unit (without Wheel) Side Handle Wheel Gaurd AB Washer Spanner User Manual |
| Cord Length | 3 m |
| Disc Diameter | 4 inch (100 mm) |
| Spindle Lock | Yes |
| Voltage | 230 V |
| Item Weight | 1.92 KG |
| Application | Grinding or Sanding away protruding or excess stone, metal. Blade Sharpening of many tools. Mortar Removal Buffing and polishing Removing rust, paint and burrs from metal |
| Model | AG100B |
| Color | Yellow & Black |
| No Load Speed | 11000 RPM |
| Package Quantity | 1 |

Have a requirement?
Chat with us