| Aspect ratio | 70, 75, 80 |
| Rim diameter | 14 in, 15 in, 16 in |
| Section Width | 195 mm, 205 mm, 215 mm, 235 mm |
| Tyre Size | 195/70R14, 205/80R16, 215/75R15, 235/75R15 |
| Tubeless | No |
| Construction | Radial |














| Aspect ratio | 70, 75, 80 |
| Rim diameter | 14 in, 15 in, 16 in |
| Section Width | 195 mm, 205 mm, 215 mm, 235 mm |
| Tyre Size | 195/70R14, 205/80R16, 215/75R15, 235/75R15 |
| Tubeless | No |
| Construction | Radial |
| Speed rating | S (180 kmph) |
| Vehicle Model | Jeep, Mahindra Bolero, Mitsubishi Pajero, Mahindra Jeep, Mahindra Armada, Mahindra Scorpio, Mahindra Bolero, Mahindra Xylo, Tata Sumo, Tata Movus, Tata Sumo Grande, Tata Sierra, Mahindra TUV 300, Toyota Qualis |
| Load Rating | 100, 105, 95 |


Have a requirement?
Chat with us