| Aspect ratio | 70, 75 |
| Section Width | 215 mm, 235 mm |
| Rim diameter | 15 in, 16 in |
| Tyre Size | 215/75R15, 235/70R16 |
| Tubeless | Yes |
| Construction | Radial |














| Aspect ratio | 70, 75 |
| Section Width | 215 mm, 235 mm |
| Rim diameter | 15 in, 16 in |
| Tyre Size | 215/75R15, 235/70R16 |
| Tubeless | Yes |
| Construction | Radial |
| Speed rating | H (210 kmph) |
| Vehicle Model | Bolero, Scorpio Mdi, Xylo(E4/6/8), Sumo Victa(4X4), Armada, Marshall, Mahindra Scorpio, Thar / Force one / Tata Safari-Storme, Dicor, Sumo Grande, Aria-Pure / Pleasure |
| Load Rating | 105, 80 |



Have a requirement?
Chat with us