| Model Name/Number | RT1014 |
| Number of Blades | 30 |
| Overall Width (Feet) | 4 feet |
| Brand | John Deere |
| Speed | Single Speed |
| Blade Type | L |













| Model Name/Number | RT1014 |
| Number of Blades | 30 |
| Overall Width (Feet) | 4 feet |
| Brand | John Deere |
| Working Width | 122 cm |
| Gearbox Speed | Single |
| Side Drive | Gear |
| Suitable John Deere Tractor Model For Light Soil | 38 hp - 5038 D |
| Suitable John Deere Tractor Model For Heavy Soil | 42 hp - 5042 D 45 hp - 5045 D / 5045 D 4WD |
| Working Depth | Adjustable to 200 mm |
| Alignment | Offset |
| Approx. Weight of Machine (kg) | 425 kg |
| Speed | Single Speed |
| Blade Type | L |





Have a requirement?
Chat with us