| Model Name/Number | RT1028 |
| Number of Blades | 54 |
| Overall Width (Feet) | 8 feet |
| Brand | John Deere |
| Speed | Multi Speed |
| Blade Type | L |













| Model Name/Number | RT1028 |
| Number of Blades | 54 |
| Overall Width (Feet) | 8 feet |
| Brand | John Deere |
| Working Width | 227 cm |
| Gearbox Speed | Multi |
| Side Drive | Gear |
| Suitable John Deere Tractor Model For Light Soil | 65 hp - 5055 E / 5065 E 4WD |
| Working Depth | Adjustable to 200 mm |
| Approx. Weight of Machine | 555 kg |
| Alignment | Centre |
| Speed | Multi Speed |
| Blade Type | L |





Have a requirement?
Chat with us