| Brand | JST |
| Part Number | 04FMN-BTK-A (LF)(SN) |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Tin over Copper |
| Brand | JST |
| Part Number | 04FMN-BTK-A (LF)(SN) |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Tin over Copper |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 500 mA |
| Housing Material | PBT |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Voltage Rating | 50 V dc |
| Series | FMN |
| Termination Type | Top Entry |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number Of Contacts | 4 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 1 mm |

Have a requirement?
Chat with us