| Brand | JST |
| Part Number | 31FMN-BTK-A(LF)(SN) |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Brand | JST |
| Part Number | 31FMN-BTK-A(LF)(SN) |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 500 mA |
| Housing Material | Nylon |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Voltage Rating | 50 V dc |
| Series | FMN |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number Of Contacts | 31 |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 1 mm |

Have a requirement?
Chat with us