| Brand | KEMET |
| Part Number | C941U332MZWDBA7317 |
| Capacitance | 3.3 nF |
| Dielectric | Y5U |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 300 V ac |
| Brand | KEMET |
| Part Number | C941U332MZWDBA7317 |
| Capacitance | 3.3 nF |
| Dielectric | Y5U |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 300 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Tolerance | ±20% |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dissipation Factor | 0.025 |
| Suppression Class | X1, Y2 |
| Capacitor Family | Single Layer |
| Dimensions | 11 (Dia.) x 5 mm |
| Dielectric Material Family | Ceramic |
| Series | C900 |
| Temperature Coefficient | -55 → +20% |

Have a requirement?
Chat with us