| Brand | KEMET |
| Part Number | F161WP224K100V |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage | 63 V ac, 100 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | F161WP224K100V |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage | 63 V ac, 100 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Material Family | Metallized Polyester |
| Series | F161 |
| Package/Case | 4036 |
| Automotive Standard | AEC-Q200 |
| Insulation Resistance | 1000 mΩ |
| Dielectric | Metallized Polyester Film |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 0.03 |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 10.2 x 9.1 x 5.5 mm |

Have a requirement?
Chat with us