

| Brand | KEMET |
| Part Number | F161ZS104K630V |
| Capacitance | 100 nF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage | 630 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | F161ZS104K630V |
| Capacitance | 100 nF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage | 630 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Material Family | Polyester Film |
| Series | F161 |
| Package/Case | 6560 |
| Automotive Standard | AEC-Q200 |
| Insulation Resistance | 1000 mΩ |
| Dielectric | PET Film |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 0.8 % @ 1 kHz, 1.2 % @ 10 kHz, 3 % @ 100 kHz |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 16.5 x 15 x 7 mm |


Have a requirement?
Chat with us