| Tolerance | ±5% |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Packaging Type | 0402 (1005M) |
| Maximum DC Current | 300 mA |
| Maximum DC Resistance | 280 mΩ |
| Inductance | 8.2 nH |
| Tolerance | ±5% |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Packaging Type | 0402 (1005M) |
| Maximum DC Current | 300 mA |
| Maximum DC Resistance | 280 mΩ |
| Inductance | 8.2 nH |
| Part Number | L0402C8N2JRMST |
| Brand | KEMET |
| Minimum Quality Factor | 8 |
| Moulded | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 1 x 0.5 x 0.5 mm |
| Series | L-RMS |
| Maximum Self Resonant Frequency | 4.9 GHz |
| Inductor Construction | Multilayer |
| Core Material | Ceramic |

Have a requirement?
Chat with us