| Brand | KEMET |
| Part Number | MMK5224K63J01L4BULK |
| Capacitance | 220 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 40 V ac, 63 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | MMK5224K63J01L4BULK |
| Capacitance | 220 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 40 V ac, 63 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Material Family | Polypropylene Film |
| Series | MMK |
| Lead Diameter | 0.5 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Dielectric | PET |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 2.5 x 6.5 x 7.2 mm |

Have a requirement?
Chat with us